Home / Bałkany / Bułgaria / Zmarł bułgarski poeta Waleri Petrow
Valery_Petrov

Zmarł bułgarski poeta Waleri Petrow

Zmarł wybitny bułgarski poeta, scenariopisarz, dramaturg i tłumacz Waleri Petrow. W piątek trafił w ciężkim stanie poudarowym do Wojskowej Akademii Medycznej w Sofii. Miał 94 lata.

Urodził się w 1920 roku w rodzinie żydowskiej w Sofii pod imieniem Waleri Nisim Meworach (Waleri Petrow było jego pseudonimem artystycznym). Już w wieku 15 lat zadebiutował pierwszym tomikiem wierszy, pt. „Ptaki ku północy” („Ptici kym sewer “). W 1944 roku skończył medycynę na Uniwersytecie Sofijskim. Po przewrocie 9 września i przystąpieniu Bułgarii do wojny przeciwko Niemcom, objął funkcję redaktora czasopisma „Weteran” („Frontorak“) wydawanego przy armii bułgarskiej. Po wojnie był jednym z założycieli oraz redaktorów naczelnych pisma „Szerszeń” („Styrszeł”, 1945–1962), a także pracował jako lekarz w Monastyrze Rylskim. W latach 1947–1950 pełnił funkcję bułgarskiego attaché kulturalnego w Rzymie. W tym okresie wiele podróżował po Ameryce, Szwajcarii oraz Francji. Po powrocie do Bułgarii pracował w Wytwórni Filmów Fabularnych „Bojana” oraz jako redaktor w Wydawnictwie „Bułgarski Pisarz”. W latach 1900–1991 był deputowanym w 7. Wielkim Zgromadzeniu Narodowym. W 2003 roku otrzymał prestiżowy tytuł akademika Bułgarskiej Akademii Nauk.

Był także jednym z niewielu bułgarskich twórców, którzy odważyli się sprzeciwiać panującemu reżimowi komunistycznemu. Wraz z Christo Ganewem, Angelem Wagensteinem oraz Goczo Goczewem odmówił potępienia Aleksandra Sołżenicyna i Borysa Pasternaka podczas jednego z posiedzeń Związku Pisarzy Bułgarskich. Wśród jego twórczości można znaleźć wiersz z 1969 roku poświęcony samospaleniu Jana Palacha w proteście przeciwko pacyfikacji Praskiej Wiosny.

Był autorem wielu tomików poetyckich, m.in „Stare rzeczy trochę po nowemu” („Stari neszta małko po nowemu“, 1945), „Poezje” („Poemi”, 1962) czy satyryczne „Do śmiechu” („Na smjach”, 1970). Oprócz dzienników podróżniczych („Książka o Chinach” – „Kniga za Kitaj”, 1958; „Dziennik Afrykański“ – „Afrikanski beleżnik”, 1965), pisał także książki dla dzieci: „Biała bajka” („Bjała prikazka”, 1977) czy „Pięć bajek” („Pet prikazki“, 1986). Dzięki tej ostatniej został wpisany na listę honorową Międzynarodowej Rady Książek Dziecięcych. Był także autorem wielu scenariuszy filmowych, w tym animowanych, a także dramatów scenicznych. Zapisał się także jako tłumacz dzieł Williama Szekspira na język bułgarski. Był laureatem wielu prestiżowych nagród przede wszystkim krajowych, ale i zagranicznych, m.in. Europejskiej Nagrody Obywatelskiej w 2013 za „wkład dla dorobku kultury bułgarskiej oraz porozumienia między nacjami”. Od lat był wymieniany jako potencjalny laureat literackiej Nagrody Nobla.

Polskie przekłady wierszy Waleriego Petrowa opublikowano m.in. w „Antologii poezji bułgarskiej” (1954) i w antologii „Ziemia gorąca” (1968).

Źródło: actualno.com

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE