Home / Polityka / Zmarł pierwszy prezydent niepodległej Macedonii, Kiro Gligorov

Zmarł pierwszy prezydent niepodległej Macedonii, Kiro Gligorov

Macedoński rząd ogłosił dzień 4 stycznia 2012 r. dniem żałoby narodowej z powodu śmierci pierwszego prezydenta niepodległej Republiki Macedonii, Kiro Gligorova, który zmarł 3 stycznia w swoim domu w Skopju, przeżywszy 94 lata. Listy kondolencyjne wysłały rodzinie Gligorova wszystkie główne partie polityczne kraju oraz politycy zagraniczni.

Kiro Gligorov urodził się w Sztipie, 3 maja 1917 roku. Po referendum w sprawie niepodległości Macedonii 8 września 1991 roku, na placu „Makedonija” powitał obywateli słowami „Obywatele i obywatelki Macedonii, pozwólcie, że dziś wieczorem wam i wszystkim obywatelom i obywatelkom Macedonii pogratuluję wolnej, suwerennej i niepodległej Macedonii”.

Gligorov pełnił funkcję prezydenta przez dwie kadencje – od 1991 do 1999 roku. 3 października 1995 roku przeprowadzono nieudaną próbę zamachu na prezydenta, podczas której został ciężko ranny w głowę. W czasie zamachu zginął jego kierowca i przypadkowy przechodzień. Próba zabójstwa miała miejsce w centrum Skopja, naprzeciwko hotelu „Bristol” i została przeprowadzona za pomocą ładunku wybuchowego w samochodzie. Mordercy do dziś nie zostali złapani.

Kiro Gligorov był najstarszym macedońskim politykiem. 17 listopada 1999 roku, gdy zakończył drugą kadencję, miał 82 lata, a w 2000 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najstarsza głowa państwa na świecie.

Po wycofaniu się z czynnego życia politycznego, prezydent działał w Fundacji, która nosi jego imię i był autorem kilku książek.

 

Tekst: kurir.mk, zdjęcie: tanjug.rs, tłum. i red. Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE