Home / Gospodarka / Inwestycje / Zmiana lidera na macedońskim rynku ubezpieczeń

Zmiana lidera na macedońskim rynku ubezpieczeń

Austriacka firma ubezpieczeniowa Vienna Insurance Group (VIG) przejęła większościowy pakiet udziałów (73,51% akcji) jednej z trzech największych firm ubezpieczeniowych w Macedonii – QBE, dzięki czemu stała się liderem na lokalnym rynku.

Dzięki nabyciu spółki-córki należącej dotychczas do Australijczyków (zarejestrowali oni oddział w Irlandii jako QBE Reinsurance Europe Limited), po cenie ok. 1200 MKD (20 EUR) za akcję, udział VIG, która jest też właścicielem spółki Winner Insurance (Viner Osiguruvanje), na rynku macedońskim wzrósł do 20 proc.

Choć w dłuższej perspektywie fuzja obu podmiotów wydaje się nieunikniona, na razie nie mówi się o planach połączenia ubezpieczycieli.

QBE Makedonija posiada zdywersyfikowany portfel produktów oraz sieć sprzedaży w całym kraju. Ma 19 oddziałów i zatrudnia ok. 200 pracowników, ale jej wyniki w 2011 r. były słabe, osiągając w segmencie ubezpieczeń innych niż na życie, stratę w wysokości 70 mln MKD (1,14 mln EUR), a w ubezpieczeniach na życie 1,58 mln MKD (26,3 tys. EUR) straty. W pierwszym półroczu 2012 r. łączne straty netto wyniosły już 1,5 mln EUR.

Vienna Insurance Group jest obecna w Macedonii od 2007 roku. Wówczas austriacka spółka zakupiła firmę ubezpieczeniową Sigma, która została przekształcona w Viner Osiguruvanje. Wysokość premii osiągnięta przez tę spółkę w 2011 r. wyniosła prawie 9 mln EUR, osiągając wzrost o 41 proc.

Informację o przejęciu QBE do publicznej wiadomości podał dyrektor VIG Peter Hagen. W krótkim oświadczeniu wyraził swoje zadowolenie, iż jego firma staje się liderem na rynku macedońskim, a przejęcie, to kolejny krok w strategii VIG zmierzającej do większego zaangażowania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W trójce największych spółek ubezpieczeniowych w Macedonii znajdują się także dwie należące do Słoweńców – Sava Osiguruvanje i wystawiona na sprzedaż Triglav Osiguruvanje (interesuje się nim m. in. PZU).

Źródło: ekonomski.mk, kapital.mk, utrinski.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE