Home / Bałkany / BiH / Zmiana statusu BiH dla UE w związku z protestami?
bih_eu - 6yka.com

Zmiana statusu BiH dla UE w związku z protestami?

Protestującym w BiH należy zapewnić bezpieczeństwo i zadbać, aby manifestacje przebiegały w spokoju, bez przemocy i niszczenia mienia publicznego, podkreśliła po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE Wysoki Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa – Catherine Ashton. Ministrowie zgodnym głosem sprzeciwiają się tym aktom przemocy, które do tej pory miały miejsce.

Według Catherine Ashton teraz najważniejsze jest, żeby przedstawiciele władzy w BiH zrozumieli, że pytania społeczeństwa nie mogą pozostać bez odpowiedzi. Kwestie ekonomiczne, dotyczące bezrobocia, problemy młodych ludzi czy polityczne spory latami były nierozwiązywane. To szansa dla mieszkańców BiH na stworzenie nowej rzeczywistości społecznej, a dla bośniacko-hercegowińskich polityków na pokazanie zachowania godnego prawdziwych liderów, działających na rzecz tych, którymi rządzą.

Wspólnota pokłada duże nadzieje w Bośni i Hercegowinie – wierzy, że poradzi sobie ze wszystkim i nastąpią tam pozytywne zmiany, nie tylko na drodze do członkostwa w UE. Ashton zaznaczyła, że Wspólnota gotowa jest pomóc w każdy możliwy sposób.

Jej słowa poparł m.in. brytyjski minister spraw zagranicznych – William Hague – dodając, że wszyscy powinni wspierać ten kraj w wejściu do UE i NATO. Wydarzenia z ostatnich kilku dni uznaje on za alarm przede wszystkim dla Wspólnoty.

Chorwacki eurodeputowany – Tonino Picula – podkreślił, że UE nie może czekać i powinna przedsięwziąć szybkie działania w celu pomocy BiH. Dodał, że kraj ten długo już znajduje się w punkcie bez zmian. Skoro możliwe były rozmowy na linii Bruksela-Belgrad-Priština, to czemu nie można odpowiednio na linii Sarajewo-Banja Luka-Mostar, przy jednoczesnym udziale UE, uzyskać konsensusu. Porozumienie z Dayton nie jest już rozwiązaniem.

Wysoka Komisarz, w odpowiedzi na taką opinię, przyznała, że polityczna blokada prowadzi w BiH do stagnacji ekonomicznej i problemów socjalnych i to od polityków należy zacząć rozwiązywanie kwestii problematycznych.

Swoje zdanie wyraziła również słoweńska eurodeputowana – Tanja Fajon. Jej zdaniem ostatnie wydarzenia to obraz samopoczucia społeczeństwa tego kraju, które ma prawo do zademonstrowania swojego niezadowolenia. Politycy powinni wyciągnąć z tego wnioski i natychmiast zacząć działać, co jest ich obowiązkiem.

UE w ostatnich kilku miesiącach dawała jasno do zrozumienia, że BiH musi dostosować się do wielu zasad panujących we Wspólnocie. Za opóźnienia w realizacji tych wymogów BiH zapłaciła już wysoką cenę – straty środków przedakcesyjnych są ogromne. Problem polega na tym, że rząd nie zauważa tych problemów i nie chce wprowadzić niezbędnych reform. Małe protesty zamieniły się w ogólnokrajową demonstrację braku zadowolenia wszystkich mieszkańców. O BiH zrobiło się głośno w międzynarodowych mediach. Czy musiało dojść do tak krytycznej sytuacji społecznej i drastycznych scen na ulicach, jak płonące budynki instytucji państwowych, żeby ktoś zainteresował się tym, co dzieje się w tym regionie? Będziemy śledzić działania UE w tej kwestii oraz monitorować to, co Wspólnota ma na myśli mówiąc o pomocy „w każdy możliwy sposób”.

Źródło: bljesak.info 1 i 2, radiosarajevo.ba 1 i 2, eeas.europa.eu, klix.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE