Home / Polityka / Zmiany w składzie tureckiego rządu

Zmiany w składzie tureckiego rządu

Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan zmienił skład swojego rządu.  Piętnowany minister spraw wewnętrznych İdris Naim Şahin ustąpił ze stanowiska, a jego miejsce zajął umiarkowany w poglądach Muammer Güler – deputowany partii rządzącej i były gubernator.

Długo wyczekiwane zmiany w rządzie miały miejsce w tym tygodniu, nastąpiły w momencie, gdy rząd turecki rozpoczął nowy proces pojednania z Kurdami. Objęły aż cztery stanowiska, z których najistotniejszą była zmiana ministra spraw wewnętrznych.

Ertuğrul Günay, minister kultury i turystyki, został zastąpiony na stanowisku przez Ömera Çelika, szefa działu stosunków zagranicznych w Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Odszedł także minister edukacji, Ömer Dinçeren, ana jego miejsce przybył Nabi Avcı, zaś Recepa Akdağ na stanowisku ministra zdrowia zastąpił doktor Mehmet Müezzinoğlu.

Zmiany, które dotknęły rząd ogłoszono po tym, gdy Erdoğan przedłożył je prezydentowi Abdullahowi Gülowi podczas ich cotygodniowego spotkania. Istnieją niepotwierdzone informacje, że Erdoğan chciał dokonać większych przetasowań, ale sprzeciwił się temu Gül.

Moment dokonania zmian jest niezwykle istotny, ponieważ odbywa się podczas nowego procesu pokojowego między rządem a Abdullahem Öcalanem, uwięzionym liderem zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Usunięcie Şahina wzmocniło pozycję Erdoğana – ustępujący minister słynął z nacjonalistycznych poglądów, które wzbudzały skrajne emocje i protesty wśród mniejszości kurdyjskiej. Chociaż Güler prezentuje zdecydowanie bardziej umiarkowane poglądy, będzie miał mniejszy wpływ na zmiany, jest bowiem mało prawdopodobne, żeby działał bez wiedzy i zgody Erdoğana.

Prawa ręka w rządzie

Çelik będzie odgrywać ważną rolę w rządzie, w szczególności w trakcie tego procesu. Jest on jednym z liderów w rozmowach pojednawczych z Öcalanem. Zwany jest prawą ręka Erdoğana, a do rządu dołączył w 2002 roku. Avcı od samego początku związany jest z obecnym premierem i był jego doradcą prasowym od lat. Podobnie Müezzinoğlu, jest jednym najbliższych współpracowników Erdoğana i służył jako szef oddziału AKP w Stambule.

Dekonstrukcja rządu pokazuje, że turecki premier chce zebrać swoich najlepszych ludzi wokół siebie, szczególnie w tym krytycznym momencie i w przeddzień trzech kolejnych wyborów, zaplanowanych na rok 2014. Minister pracy Faruk Çelik powiedział dziennikarzom, że takie przetasowania leżą w gestii premiera. Pytany, czy zmiany były dla niego zaskoczeniem, Çelik odpowiedział: „Mamy 326 deputowanych. Nie ma więc niespodzianek.”

Pożegnanie Günaya

Kilka godzin przed ogłoszeniem zmian Günay pożegnał się ze swoimi współpracownikami przez Twittera. Wszedł on do rządu po wygranych wyborach w 2007 roku. Jest byłym sekretarzem generalnym  (CHP).

Dinçer nadzorował ważną reformę edukacji mającej na celu zniesienie ograniczeń religijnych w szkołach zawodowych, ale jego porażka  w przezwyciężaniu problemu zakazu zatrudniania nowych nauczycieli spowodowała problemy partii. Akdağ był jednym z najdłużej urzędujących ministrów, tj. od 2002 roku.

 Republikańskiej Partii Ludowej

Kto jest kim w rządzie?

 

Kim jest Muammer Güler?

Przed rekonstrukcją rządu Güler był przewodniczącym parlamentarnej Komisji Spraw Wewnętrznych oraz starszym urzędnikiem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Pełnił funkcje gubernatora Stambułu od 2003 do 2010 roku, jednocześnie napotykając wiele negatywnych opinii związanych ze sprawowaniem władzy podczas swojej kadencji. Opozycja oskarża Gülera o zaniedbania podczas jego rządów (chodzi o turecko-ormiańskiego dziennikarza Hranta Dinkana i sprawę z 2007 roku).

Po ustąpieniu z urzędu gubernatora Güler został publicznym sekretarzem bezpieczeństwa. Stanowisko powstało w ramach rządowej strategii inicjatywy kurdyjskiej w 2010 roku i jest związane z ministerstwem spraw wewnętrznych.

Güler jest deputowanym z ramienia rodzinnego miasta Mardin (południowo-wschodnia Turcja).

 

Kim jest Ömer Çelik ?

Çelik służył przez lata jako zastępca kierownika odpowiedzialnego za stosunki zagraniczne AKP.

Jest byłym doradcą politycznym premiera Recepa Tayyipa Erdoğana w od 2002 roku, specjalistą w zakresie polityki zagranicznej. Mówi się o nim jako o jednym z najbardziej wpływowych ideologów AKP.

Çelik sprawuje trzecią kadencję jako poseł z Adany. Został również powołany dwukrotnie do zgromadzenia parlamentarnego NATO jako przedstawiciel tureckiego parlamentu. Włada biegle językiem angielskim.

 

Kim jest Nabi Avcı?

Przed rekonstrukcją rządu Avcı był przewodniczącym parlamentarnej Komisji Edukacji, Młodzieży i Sportu. Jest bliski Erdoğanowi – był jego głównym doradcą.

Avcı został członkiem zarządu Rady Naukowej i Technicznej Turcji (TÜBİTAK) i przewodniczył tureckiej Komisji Krajowej ds. UNESCO.

 

Kim jest Mehmet Müezzinoğlu ?

Jest byłym przewodniczącym AKP w Stambule i jednym z bliskich współpracowników Erdoğana. Urodził się w Komotini, w Grecji, w rodzinie o tureckich korzeniach.

Müezzinoğlu studiował medycynę w Stambule na wydziale lekarskim. Założył stowarzyszenie współpracy i solidarności wśród mniejszości tureckiej w zachodniej Tracji.

Zna grecki, angielski i arabski.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE