Home / Bałkany / Bułgaria / Zmiany w strategii Pentagonu obejmą Bułgarię

Zmiany w strategii Pentagonu obejmą Bułgarię

W czwartek Barack Obama przedstawił zmiany w nowej strategii militarnej Pentagonu, które najprawdopodobniej obejmą Bułgarię, ogłosiła ambasador Bułgarii w USA Elena Poptodorowa, cytowana przez „Deutsche Welle”.
– Mówi się o wielu cięciach w tzw. Wschodniej Grupie Operacyjnej, które obejmują sprzęt wojskowy w Bułgarii, a także uczestnictwo i obecność amerykańskich sił zbrojnych w Połączonych Siłach Zbrojnych NATO w Europie i po części w naszym regionie. Ważne jest, abyśmy ocenili nasze szanse w planie dwustronnym jeśli nie na pogłębienie współpracy wojennej z USA, to przynajmniej na jej utrzymanie, podkreśliła Poptodorowa.
Według bułgarskiej ambasador w USA ważne są perspektywy utrzymania pozycji amerykańskiej w Europie, ponieważ od tego może zależeć np. udział bułgarskiej armii w misjach. W tej sytuacji wątpliwe jest, czy Bułgaria otrzyma wsparcie ze strony amerykańskiej na modernizację swojej armii.
Z wypowiedzi eksperta politycznego i doradcy Departamentu Stanu USA ds. Europejskich, Johna Sitilidesa dla „Deutsche Welle” wynika, że Bułgaria nie wypadnie całkowicie ze sfery interesów amerykańskich ze względu na swoje strategiczne położenie w rejonie Morza Czarnego i dzięki temu, że okazała się dobrym partnerem w dziedzinie ochrony bezpieczeństwa.
Tekst: dnevnik.bg, red. i tłum. Małgorzata Marczak

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE