Home / Kultura / Festiwale / Wybrano tureckiego kandydata do Oskara
8-3-cannes-photo

Wybrano tureckiego kandydata do Oskara

Turcja jest kolejnym krajem, który ma już swojego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Nie było niespodzianki. Reprezentantem został zdobywca tegorocznej Złotej Palmy – „Zimowy Sen” Nuriego Bilge Ceylana.

Turecki minister kultury i turystyki Ömer Çelik napisał na swoim twitterze: Mam nadzieję, że Nuri Bilge Ceylanowi, który osiągnął już wielki sukces na arenie międzynarodowej, powiedzie się również na drodze do Oscarów i życzę mu powodzenia.

Już po raz trzeci film Ceylana będzie tureckim kandydatem do statuetki. W 2009 roku filmem wybranym do reprezentowania Turcji na ceremonii rozdania Oskarów były “Trzy małpy”, a w 2011 roku “Pewnego razu w Anatolii”, który mimo że zdobył nagrodę w Cannes i wielu krytyków filmowych typowało go do wygranej nie zakwalifikował się do konkursu. “Zimowy sen” to trzeci z kolei film Nuri Bilge Ceylana, który reprezentuje Turcję. Czyżby do trzech razy sztuka? Nominacje do złotych statuetek zostaną ogłoszone w styczniu, a zwycięzców poznamy na początku marca.

Źródło: todayszaman.com

 

About Hanna Toboła

KOMENTARZE