Home / Polityka / Polityka regionalna / Rumunia: Zniknięcie wielojęzycznej tablicy w Cluj Napoca

Rumunia: Zniknięcie wielojęzycznej tablicy w Cluj Napoca

Zaledwie dwie godziny mieszkańcy Cluj Napoca (węg. Kolozsvár) mogli podziwiać czterojęzyczną tablicę  umieszczoną w minioną środę przez Węgierską Partię Ludową z Siedmiogrodu (węg. Erdélyi Magyar Néppárt – EMNP) . W południe jej uroczystej prezentacji zgromadzonym przedstawicielom prasy dokonał kandydat na burmistrza Kolozsvár z ramienia EMNP Balázs Gergely. Na tablicy umieszczono logo partii, a w górnej jej części obok historycznego herbu miasta także nazwę miasta w czterech językach: rumuńskim, węgierskim, romani i niemieckim. Gergely w czasie prezentacji wspomniał, iż w nadchodzących dniach podobne tablice staną przy większości dróg wjazdowych do miasta.

Akcja EMNP jest odpowiedzią na obiecaną w 2002 r. wielojęzyczną tablicę, która do tej pory nie została umieszczona.

Krótko po prezentacji tablica zniknęła. Gergely podczas nadzwyczajnej konferencji prasowej oznajmił, iż jej usunięcia dokonali prawdopodobnie pracownicy biura burmistrza, bowiem tablica była widziana na terenie jego urzędu. Według prawnika Sándora Szőcsa w tym przypadku mowa o trzech przestępstwach: kradzieży, zniszczeniu i nadużyciu władzy.

Podobne zdarzenie miało miejsce w maju ubiegłego roku, kiedy nieznani sprawcy zdemontowali wielojęzyczną tablicę umieszczoną przez lokalnych polityków z ramienia Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii (węg. Romániai Magyar Demokrata Szövetség – RMDSZ).

Według rumuńskich przepisów umieszczanie wielojęzycznych tablic jest obowiązkowe jedynie na terenach, gdzie mniejszość narodowa stanowi ponad 20% ogółu mieszkańców. W 2002 r. węgierskie pochodzenie zadeklarowało 18,86%, w roku 2005 – 15,97% mieszkańców.

źródło: maszol.ro

 

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE