Home / Kultura / Muzyka / Zubin Mehta: Serbska orkiestra jedną z najlepszych w Europie
Mehta - gbopera.it

Zubin Mehta: Serbska orkiestra jedną z najlepszych w Europie

Orkiestra Filharmonii Belgradzkiej stała się jednym z najlepszych ansambli europejskich – wyraził swą aprobatę słynny indyjski artysta Zubin Mehta, który 10 czerwca będzie dyrygował zespołem na gali w Kolaracu. Ostatni raz podjął się tego, również w Belgradzie, w 2010 r., zaś koncert, któremu przewodził w 2011 r. w Dubrowniku, zyskał miano „historycznego”.

- Z Filharmonią Belgradzką związany jestem od swojej pierwszej wizyty tu, czyli od 1958 r. Z wielkim zainteresowaniem śledziłem rozwój ansamblu, zwłaszcza po roku 2000. Dzięki takiej osobie jak Ivan Tasovac stał się on jedną z najlepszych orkiestr europejskich i należy mu zapewnić wszelkie możliwe wsparcie. W pełni popieram pomysł budowy hali koncertowej dla tego fantastycznego zespołu. Konieczne jest zatem, aby na zbliżającym się turnieju w Stanach Zjednoczonych udowodnić wszystkim, że orkiestra Filharmonii Belgradzkiej w pełni zasługuje na nowy budynek – powiedział Mehta.

Artysta wypowiedział się również w kwestii wpływu muzyki na człowieka – także w sytuacji, gdy boryka się on z przeciwnościami losu:

- Choć wpływ ten jest łagodny, nie znaczy to, że można o nim myśleć jako o pozbawionym siły. Wręcz przeciwnie – muzyka to najpotężniejszy język świata. Zrozumiały dla wszystkich i taki, wobec którego nikt nie może pozostać obojętnym. Mający moc jednoczenia ludzi – jako przykład podam tu Izraelczyków i Arabów. Muzyka to oczywiście nie tylko Beethoven czy Mozart, lecz coś o wiele więcej – silny i uniwersalny kod integrujący ludzkość.

Zapytany o przyszłość muzyki klasycznej w dobie komercjalizacji i globalizacji odparł, że nie bez powodu nosi ona miano „klasycznej” – jej piękno jest bowiem wartością ponadczasową, zaś Mozart – nawet w obliczu zagrożenia komercjalizacją – zawsze pozostanie Mozartem.

Zubin Mehta będzie dyrygował orkiestrą Filharmonii Belgradzkiej na gali koncertowej, która odbędzie się 10 czerwca o godzinie 19.00 w Kolaracu. Bilety dostępne są na stronie bgf.rs bądź w kasie Filharmonii.

 

Źródło: blic.rs

About Natalia Siwak

Studentka polonistyki i slawistyki. Kocha serbski i niemiecki - w przyszłości chciałaby zajmować się tłumaczeniami w obrębie tych języków. Uwielbia czytać oraz zgłębiać tajniki gramatyki historycznej i szeroko pojętego językoznawstwa. Jeszcze w trakcie studiów planuje dłuższy wyjazd do Serbii.
KOMENTARZE