Home / Polska i Bałkany / Związek Banków Czarnogóry: W tym roku więcej kredytów i niższe stopy procentowe
PKB - biznes.interia.pl

Związek Banków Czarnogóry: W tym roku więcej kredytów i niższe stopy procentowe

Związek Banków Czarnogóry (UBCG) w 2015 r. oczekuje wzrostu aktywności kredytowej i dalszego utrzymanie trendu łagodnego zmniejszenia aktywnych stóp procentowych. Sekretarz generalny UBCG Mirko Radonjić zaznaczył, że aktywność kredytowa banków rośnie wraz z pojawianiem się nowych interesujących projektów biznesowych, które znajdą ich poparcie.

W końcu października przeciętna efektywna stopa procentowa na nowe przyznane  kredyty została obniżona w odniesieniu na październik z 1,06% na 9,71%, na co wpływ miały duża konkurencja między bankami oraz wprowadzenie w życie zaleceń Banku Centralnego Czarnogóry (CBCG).

Także zapowiedź wejścia na czarnogórski rynek trzech banków jest dobrym znakiem, pokazującym, że na rynku bankowym Czarnogóry można pomyślnie prowadzić interesy. Wszystko te działania przyczynią się także do polepszenia oferty bankowej, zwiększą ilość środków finansowych przeznaczonych na kredyty, zwiększą konkurencję oraz stworzą korzystniejsze warunki dla osób korzystających z produktów finansowych. Zdaniem sekretarza generalnego to właśnie rynek powinien być głównym regulatorem decydującym o liczbie banków na rynku, oczywiście zakładając wcześniejsze sprawdzenie potrzebnej dokumentacji i uzyskania pozwolenia na prowadzenie działalności od CBCG.

Zaznaczył także, iż sektor bankowy w Czarnogórze na przestrzeni ubiegłego roku pozostawał stabilny, ale banki borykały się z wieloma problemami, a przede wszystkim z kwestią złych kredytów. W końcu października 2014 r.  złe kredyty stanowiły 16,46% wszystkich kredytów sięgających łącznej kwoty 398,8 mln EUR, co oznacza r/r spadek o 5,7%.

Sektor bankowy w  końcu trzeciego kwartału zrealizował zysk w wysokości 20,72 mln EUR i najprawdopodobniej taki wynik utrzyma się dla całego 2014 r.

Źródło: portalanalitika.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE