Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Słowenia: Związki zawodowe odrzuciły trzecią propozycję rządu

Słowenia: Związki zawodowe odrzuciły trzecią propozycję rządu

Kolejne negocjacje przedstawicieli słoweńskiego rządu oraz związków zawodowych nie tylko nie przyniosły porozumienia, ale i zwiększyły prawdopodobieństwo ogłoszonego na 18 kwietnia strajku.

Rząd zapowiedział zniesienie nierównomierności płacowych do 1 czerwca, co spotkało się aprobatą przedstawicieli związków. Jednak kwestią sporną pozostaje obniżenie płac. Związki zawodowe sektora publicznego  nie zgodziły się na kolejną  rządową propozycję cięć wydatków sektora publicznego, zakładającą obniżenie płac o 13%. Jako kontrpropozycję przedstawiły pomysł  obniżenia  płac o co najwyżej 3 % lub też ich zamrożenie.

Jak zapewniał minister sądownictwa i administracji publicznej, Senko Pličanič rządowy projekt obniżki płac zakłada, że żadnej grupie zawodowej sektora publicznego płace nie zostałyby obniżone aż o 13% tak jak i z drugiej strony, żadnej grupy obniżki nie ominęłyby. Natomiast rozłożyłyby się one pomiędzy 0-13%.

Jak zauważył, związki zawodowe nie są zgodne w swoich propozycjach, dlatego rząd powinien poczekać na ich wspólną decyzję. Dalsze negocjacje są planowane na środę.

Na pytanie czy mają one jeszcze sens w obliczu zapowiedzianego strajku, minister odpowiada, że ze strony rządu nadal jest chęć porozumienia. Natomiast przedstawiciel Konfederacji Związków Zawodowych Sektora Publicznego, Branimir Štrukelj zapowiedział, ze środowe negocjacje będą ostatnią szansą na dojście do porozumienia przed planowanym strajkiem.

 

Źródło: dnvenik.si, rtvslo.si, 24ur.com, delo.si


About Katarzyna Baran

KOMENTARZE