Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Zwiększenie zatrudnienia kobiet ma doprowadzić do wzrostu PKB w Serbii
zaposlenost zena

Zwiększenie zatrudnienia kobiet ma doprowadzić do wzrostu PKB w Serbii

Większe zatrudnienie kobiet w Serbii mogłoby przyczynić się do wzrostu produktu krajowego brutto per capita aż o 16% – tak wynika z przeprowadzonych przez Bank Światowy analiz, które przedstawił Tony Verheijen.

Szef kancelarii Banku w Serbii na konferencji Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) mówił o tym, że większe zatrudnienie kobiet na Bałkanach Zachodnich byłoby korzystne nie tylko dla nich samych, ale także dla rozwoju gospodarczego. Z analiz Banku wynika, że mogłoby to doprowadzić do wzrostu PKB per capita o 16% w Serbii, 6% w Bośni i Hercegowinie i aż 23% w Turcji. Verheijen dodał, że równouprawnienie w kwestii zatrudnienia jest jednym z priorytetów Banku Światowego.

Kobiety na Bałkanach Zachodnich wciąż mają mniejsze możliwości uczestnictwa w rynku pracy – w Kosowie zaledwie 18% kobiet pracuje zawodowo. W regionie poziom bezrobocia nierzadko przekracza 25%, a większość z tej grupy to właśnie kobiety.

Uczestnicy konferencji wezwali prywatnych przedsiębiorców do tego, aby chętniej tworzyli miejsca pracy dla kobiet, zaś instytucje państwowe do lepszej współpracy z sektorem prywatnym. Tony Verheijen zapowiedział, że za miesiąc odbędzie się spotkanie z przedstawicielami sektora prywatnego i państwowego a także z przedstawicielami władz.

Międzynarodowa Korporacja Finansowa zainwestowała już 1,3 miliarda dolarów na Bałkanach Zachodnich, z czego połowę w Serbii. Utworzono 120000 miejsc pracy, z czego 20% dla kobiet.

Źródła: tanjug.rs, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE