Home / Bałkany / Macedonia / Żyrardów: Promocja książki „Macedonia i Medycyna”

Żyrardów: Promocja książki „Macedonia i Medycyna”

Autorka: Sylwia Dimtchev

Głos z sali:
– Gdzie będzie można nabyć państwa książkę?
Profesor Krzysztof Wrocławski:
– Skoro już nie raz tu słyszeliśmy, że Macedonia leczy, to może w aptece?

Śmiech, który rozległ się na sali, został szybko przerwany przez wypowiedź pani Emilii Kotewskiej-Avramčevej, którą potwierdziła niecodzienny pomysł –  „Macedonię i Medycynę” będzie można nabyć… w żyrardowskiej przychodni, gdzie pracuje współautorka książki.

Promocja publikacji, której portal balkanistyka.org jest patronem medialnym, odbyła się w niedzielę 9 września – dzień po Święcie Niepodległości Macedonii. Do Resursy w Żyrardowie zostali zaproszeni m.in. tłumaczka z macedońskiego Elżbieta Ćirlić, była wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Aleksandra Jakubowska, ambasador Macedonii w Polsce Fatmir Xheladini, władze miasta Żyrardów oraz przedstawiciele mediów i mieszkańcy miasta.

„Macedonia i Medycyna” ma formę wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez Ryszarda Bilskiego (wywiad z p. Bilskim opublikowaliśmy w  środę) z Emilią Kotewską-Avramčevą – Macedonką z pochodzenia, prezesem Towarzystwa Polsko-Macedońskiego, żyrardowskim neurologiem. Pani Kotewska-Avramčeva na własnej skórze odczuła konsekwencje okrutnej wojny domowej w Grecji z lat 1946-49, po której to przesiedlano do krajów demokracji ludowej, m.in. do Polski, mieszkańców Macedonii Egejskiej. Książkę wstępem opatrzył prof. Krzysztof Wrocławski – slawista, folklorysta, jeden z pierwszych polskich macedonistów.

Cieszy fakt, iż coraz częściej porusza się temat współpracy polsko-macedońskiej (w czerwcu  br. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Archiwum Państwowe Republiki Macedonii wydało publikację pt. „Macedońscy uchodźcy w Polsce – dokumenty 1948-1975″).

Oby „Macedonia i Medycyna” jednak pojawiła się w księgarniach internetowych. Dzięki temu ma szansę dotarzeć do szerszego niż mieszkańcy Żyrardowa, grona odbiorców. Z pewnością na to zasługuje.

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE